Trh s nehnuteľnosťami v Nitre po avizovanom príchode automobilky.

<< Predchádzajúci článokNadradená kategória Nasledujúci článok >>  

Dátum vytvorenia: 30.8.2016
Autor: Juraj.Vencel

priemyselny-park

„Aká je situácia s nehnuteľnosťami v Nitre?“ Nasledovnú otázku v súčasnej dobe dostávam denne a je čas, aby som Vám ju objasnil, prípadne doplnil, ak ste už odpoveď na podobnú otázku dostali. Všetky médiá vykresľujú situáciu okolo príchodu automobilky ako jeden z rozhodujúcich faktorov pre prípadné oživenie na trhu s nehnuteľnosťami v Nitre. Áno, treba priznať, že s príchodom požiadavky o ubytovanie zo strany potenciálnych zamestnancov príde dopyt, ktorý by súčasná ponuka bytov k prenájmu, resp. k predaju a celkových ubytovacích kapacít v Nitre dozaista nedokázala pokryť. Pri spomínanej požiadavke ubytovania pre cca 6000 osôb by narástol dopyt, ktorý by mal bezprostredný vplyv na nárast cien predovšetkým prenájmov, avšak s tým súvisiacich aj cien predávaných nehnuteľností. Odhliadnuc od príchodu automobilky sme ako aj väčšina realitných kancelárií zaznamenali už počas tohoto roka nedostatok bytov k predaju za skutočne realizovateľnú, serióznu cenu. Samozrejme s príchodom informácií o automobilke sa situácia len začala komplikovať a začala sa stupňovať myšlienka investovania do kúpy nehnuteľnosti, čo spôsobilo nedostatok kvalitnej a reálnej ponuky bytov. Každý si vie spočítať, čo prinesie dopyt po bývaní a kto by nechcel na tom zarobiť? Či už ako prenajímateľ alebo ako predávajúci. Dovolím si však položiť zopár otázok: Zažila Trnava s príchodom automobilky realitný boom, ktorý by priniesol výrazné zvýšenie cien nehnuteľností? ..Vaši známi z okolia Trnavy by možno poznali odpoveď – spýtajte sa! Odborníci z realitných kancelárií nie sú jednotní, avšak povestný boom sa isto nekonal. Koľko zamestnancov bude hľadať ubytovanie priamo v meste v prípade, ak pracovná príležitosť bude naozaj reálna? (časť z nich bude naďalej dochádzať za prácou, aj keď desiatky, či stovky km) Koľko ubytovacích kapacít postavia resp. zabezpečia tzv. „developeri“, ktorí taktiež budú chcieť na tom profitovať?
…a na záver: Koľko ľudí vo Vašom okolí rozmýšľa nad uvedeným krokom investície do kúpy a následného prenájmu rovnako? ..nie je ich priveľa?
Odpovede na tieto otázky už prenechávam na každého zdravý úsudok. Pred pár rokmi sme taktiež mali možnosť zažiť na vlastnej koži mediálne známe: ,,ak bude euro, budú nehnuteľnosti drahšie“. Každý sa snažil investovať svoje ušetrené prostriedky do nehnuteľností, čo sa výrazne odzrkadlilo v navýšení predajných cien dosť výrazným spôsobom. Rok 2008 bol najlepším rokom na predaj!!! Následne však v rokoch 2009 – 2013 postupne ceny klesali, v 2014 prišla stabilizácia a teraz…? Že by tendencia podobná? Medializácia dokáže výrazne vplývať na názory ľudí, má však opodstatnenie? Tí, čo predávali domy, byty v rokoch 2008 – 2009, pochodili najlepšie, keďže predajné ceny boli na vrchole. Myšlienka predaja nehnuteľnosti je na mieste práve vtedy, kým je reálny dopyt, takže ak sa ma niekto opýta teraz, či predať, či kúpiť je moja odpoveď jasná. V súčasnosti je priam ideálna situácia pre predávajúcich, avšak koľko ešte vydrží …? Možno podaktorí spolu so mnou súhlasia, že sa história môže zopakovať, to už nechávam na úsudku každého z Vás …